• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.instagram.com/alpsaglikhizmetleri/?hl=tr

Check-up

 

Check-up 

Check-up, genel bir sağlık taramasıdır.
Sağlıklı bireylerin vücut sağlığının belirli aralıklarla değerlendirilmesi olası hastalıklara erken tanı konmasını veya hastalık oluşmadan önlem alınmasını sağlar. Kendisine ve sağlığına özen gösteren kişiler check-up yaptırırlar. Kronik hastalık-ların bir çoğunda özellikle başlangıç döne-minde semptomlar (belirtiler) hafiftir. Bu dönemde hastalara sadece belirtilerle teşhis koymak zor olacaktır, oysa check-up sıra-sında yapılan testler ve radyolojik tetkikler, belirti vermeyen veya çok az belirti veren bu hastalıkların tanısının erken konmasına yardımcı olacaktır. Özellikle kanser gibi hastalıkların erken teşhisi son derece önemlidir. Check-up taramaları sonucunda bu tür hastalıkların erken teşhis edilmesi, tedavi başarısını da artırmaktadır.

Kurumumuzda check- up hizmetleri yaş ve cinsiyet bilgilerine göre kategorize edilmiştir. Her yaşta check-up sırasında yapılması gereken tetkikler değişmektedir. Tecrübeli doktorlarımızın size eşlik ettiği check-up programına karar verirken yaş, cinsiyet ve anamnez, aile sağlık öyküsü gibi
bilgileriniz yardımcı olmaktadır. Check-up ile hem var olan , hem de potansiyel olarak ortaya çıkması olası, henüz belirti vermemiş kronik hastalıklar saptanabilir, doğru zamanda doğru tedaviye yönlendirme
sağlanabilir. Bazı kanserlerin erken teşhis hayat kurtarıcı olabilir. Müdahalesi aciliyet gerektiren bazı sağlık sorunlarının tam zamanında teşhis edilmesi mümkün olabilir. Ailevi hastalıkların tespit edilmesiyle diğer aile bireylerine yönelik sağlık taramalarıyla onların da doğru zamanda teşhis ve tedavileri
gerçekleşebilir.

Check-up Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Check-up için sabahtan öğlene kadar uzayabilecek bir süre ayırmanız gerekebileceğini, ayrıca tokluk kan numunesi için bir kez daha gelmeniz gerektiğini önceden bilmeniz uygun olur. Akşam yemeğinden sonra 12 saatlik açlık süresiyle; randevu saatinizde laboratuvarımıza gelmelisiniz. 12
saatlik açlık süresi boyunca yalnızca SU içebilirsiniz. En az bir gün önceden başlayarak alkol almamalı ve aşırı efor, aşırı uykusuzluk gibi normal yaşam alışkanlıklarınızın dışındaki durumlardan kaçınmalısınız. Sürekli kullandığınız, aç karnına almanız gereken ilaçları check-up öncesinde almayı ertelemeniz genellikle gerekmez. Ancak yine de bu durumu kendi doktorunuzla ve laboratuvarımızdaki doktorlarla önceden görüşmeniz önerilir. İlaçlarınızı sabah evden çıkarken içmezseniz dahi laboratuvar
gelirken yanınızda getirmeniz uygun olur.
 

Check-up değerlendirmenizin bir parçası olarak, tokluk kan şekeri düzeyinizin ölçümü için tekrar kan vermeniz gerekmektedir. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler aşağıda anlatılmıştır:
Standart (karbonhidrat-protein-yağ içeriği dengeli biçimde düzenlenmiş) bir kahvaltı yada öğle yemeğine başladığınız İLK ANDAN, YANİ İLK LOKMADAN TAM 2 (İKİ) SAAT SONRA kan vermeniz gerekmektedir. Yemeğinizi 20-30 dakika içinde bitirmelisiniz. Yemeğinizi bitirdikten sonra su hariç hiçbir şey içmemeli ve yememelisiniz.
Sağlıklı günler dileriz.

CHECK-UP PROGRAMLARINDA SIK OLARAK YAPILAN TESTLERİN ANLAMLARI

Akciğer Röntgeni: Kalp ve solunum sisteminin değerlendirmesinde kullanılır.


ALP/ GGT/AST/ALT: Karaciğer,safra ve safra yolları, kalp ve böbrek hastalıkları ile ilgili oluşabilecek hastalıkların tanısında kullanılan testlerdir.


HBsAg : Hepatit B hastalığının tanısında kullanılır.


Ürik Asit: Gut hastalığının tanı ve izlenmesinde kullanılır.


BUN/ üre/ Kreatinin: Böbrek hastalıklarının erken tanısında kullanılır.


Tam İdrar: Böbrek ve idrar yolu hastalıklarının ön tanısında kullanılır.


Kan Yağları Paneli: Kalp damar hastalıkları yönünden risk belirlenmesi, kolesterol metabolizmasının değerlendirilmesi, diyet veya tedavinin düzenlenmesi ve takibi gibi amaçlarla kullanılır.


Kan Sayımı (Hemogram): Kansızlık başta olmak üzere, çeşitli kan hastalıkları ve pek çok diğer hastalığın tanısında fikir verir.


Gaitada Gizli Kan: Sindirim sistemindeki kanama ile sindirim sistemi hastalıklarının/ kanserlerinin ön tanısında kullanılır.

Açlık Kan Şekeri: Şeker hastalığının tanı ve takibinde yardımcı olur.


Elektrolitler: Su ve elektrolit dengesindeki bozuklukların tespitinde kullanılır. Bazı hormonal hastalıklar ve böbrek hastalıkları hakkında bilgi verir.


CRP/ Sedimantasyon: Genel hastalık belirteçleridir. Romatizma, kanser gibi hastalıklarda da tetkik amaçlı kullanılır.


PSA/ Serbest PSA: Prostat hastalıklarının tanısında kullanılır.


TSH: Tiroid hastalıklarının tespitinde kullanılır.


CEA : Kanser tarama testidir.


CA 125: Endometrioz ve yumurtalık hastalıklarının/kanserlerinin tanısında ve tedavi takibinde kullanılır.


CA 15-3: Meme kanserinin tanı ve tedavi takibinde kullanılır.


CA 19-9: Barsak kanserlerinin tanı ve tedavi izleminde kullanılır.


HbA1C: 6-8 haftalık bir zaman için ortalama kan şekeri düzeyini verir.


EKG: Kalp ritim düzensizliklerinin ön tanısında kullanılan metotlardır.