• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.instagram.com/alpsaglikhizmetleri/?hl=tr

Covid-19 antikor

Korona geçirdim mi? Antikor testleri başladı.

Yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid 19 pandemisi sonucu yaşanan karantina günlerinden ‘yeni normal’ sürece dönülürken, hastalığı geçiren ve geçirmeyen birçok kişi bağışıklık kazanıp kazanmadığını merak ediyor. Bununla birlikte, pek çok işyeri de çalışanlarının bağışıklık oranlarını tespit ederek, normal hayata dönüş adımlarını ona göre belirliyor. Tüm bunlar, antikor testlerinin önemini ortaya koyuyor. 

Hastalığa karşı bağışıklık kazanıldığının göstergesi olan antikor testleri özellikle toplu alanlardaki insanlara yapılacak, bu sayede gizli taşıyıcılar da belirlenecek. 

 

COVID-19 enfeksiyonu sonrasında bağışıklık sisteminin virüsle savaşması için IgG ve IgM antikoru olup olmadığını tespit eden kromatografik immunolojik testtir. İmmünoglobulin M (IgM), antikorları virüs bulaştıktan sonra ortalama 5 günde, İmmünoglobulin G (IgG) antikorları ise virüs bulaştıktan sonra ortalama 14 gün sonra kanda ölçülebilir düzeylere ulaşmaktadır. Kan örneğinden bakılan bu testlerde, vücütta virüse karşı gelişen antikor değerlendiriliyor. Antikor test sonucunun pozitifliği hastalığa karşı bağışıklık kazanıldığını gösteriyor.

COVID-19 Antikor (IgG-IgM) Test Kiti Kullanım Alanları

Antikor testlerin pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Örneğin testlere en yüksek talep, normale dönüşe hazırlanan işyerlerinden olmaktadır. Büyük fabrikalar, bankalar, okullar, zincir markalar ve restoranlar, işe dönüş öncesi çalışanların taranmasını talep edebilmektedir. Birçok firma bu test ile enfeksiyon bağışıklık taraması yaparak, işe dönüş sürecini planlamaktadır. Örneğin ileri yaş ve kronik hastalığı olan risk gruplarına antikor testi yapılarak enfeksiyonu ağır seyretme riski taşıyan bireyler korunabilir. Ayrıca ileri yaş ve kronik hastalıkları olan aile bireylerini pandemi süreci boyunca görememiş kişiler de test ile bağışıklık durumlarını öğrenerek sevdikleri için risk taşıyıp taşımadıklarını görmek isteyebilmektedir.